כל עסק באשר הוא זקוק לעזרת רואה חשבון , יועץ מס או מנהל חשבונות בין אם הכרח על פי חוק ובין אם שיקולי נוחות.

גם אם בעל העסק בוחר לטפל בכוחות עצמו בהנהלת החשבונות השוטפת, מומלץ לו להיעזר באיש מקצוע לצורך הגשת הדו"חות השנתיים ואחרים לשלטונות המס וזאת משום ריבוי חוקים מורכבים, או מהימנעות מיצירת טעויות של כתיבת סכומים במשבצות לא נכונות, טעויות העלולות לעלות במחיר יקר מאוד לעסק.

 

על כן נובעת ההתלבטות בבחירת איש מקצוע נכון, מי איש המקצוע שכדאי לי לבחור?

מאחר וההחלטה יכולה להוות גורם השפעה מכריע על גורל העסק שלך וכן משום רצונך ליצור קשר עסקי מהימן בעל מחויבות ארוכת טווח, עולה החשיבות בבחירת איש המקצוע הנכון.

 

סקירת סוגי נותני השירות המקצועי עבור עוסקים מורשים \חברות

רואה חשבון ו/או יועץ מס-שני סוגי בעלי מקצוע זה, מוכשרים לתת את שירות ניהול ספרים וייצוג בפני רשויות המס ועל כן מתקיימת בחירה אישית. מנהלי חשבונות ואחרים, יכולים לנהל את הספרים שלנו, אולם אין להם את הרישיון לייצוג מול רשויות המס.לפיכך, גם אם תשכור מנהל חשבונות עדיין תזדקק בסופו של יום לרואה חשבון או ליועץ מס (בדרך כלל כל מנהל חשבונות עובד עם רו"ח \יועץ מס המנהל את הייצוג מול רשויות המס).

 

תיאורטית, רואה חשבון אמור להיות בעל ידע רחב יותר- נוכח דרישות ההשכלה הגבוהות יותר ותקופת ההתמחות עד קבלת הרישיון שארוכה יותר, אך בפועל מה שהופך את איש המקצוע, באשר הוא , למקצוען היא רמת ההתעמקות, ההשקעה והמוטיבציה לצד אופיו האישי.

 

הקריטריונים לבחירת רואה חשבון, יועץ מס, מנהל חשבונות

בחירה באיש מקצוע הנה בחירה ארוכת טווח הנמשכת על פני שנים, הטומנת בחובה חשיפה אישית ופרטית הנובעת מהרישומים הכספיים הפרושים לפניו הרי הוא ילמד הכול עליך ויידע את כל סודותיך וכן בעל השפעה מכרעת על עתידו הכלכלי של העסק (ומתוך כך גם שלך) כדאי שתשקול את הקריטריונים הבאים המיוחדים למקצוע זה:

אמינות - חפש איש מקצוע שיהיה ניתן לבטוח בו, שיהיה נאמן בראש ובראשונה אליך. כזה שתוכל להיות בטוח שסודותיך יישארו חסויים אצלו ולא יודלפו לאף גורם בשום תנאי.

 

אופי עבודה - בחר איש מקצוע שצורת עבודתו מתאימה לך.

סבלנות ונכונות לקבלת שינויים - למקימי עסק חדש, יש לחפש איש מקצוע המבין בזה ובנוי לתמוך בו. בתור שכאלה (עוסקים חדשים), בשנה- שנתיים הראשונות יהא על איש המקצוע להוות מקור מידע אף לשאלות הטיפשיות והטריוויאליות ביותר בסבלנות, במתן הסברה ובנכונות לשינויים במאפייני העסק הצפויים להתרחש במהלך השנים הראשונות בהתאם לעקומת הלמידה.

 

סיכום

השאלה "את מי לקחת בתור איש המקצוע שלי" היא שאלה לא פשוטה והשפעותיה על העסק ומתוך כך, מן הסתם, גם עליך יהיו משמעותיות וארוכות טווח. לכן חשוב לבחור היטב, אי לכך יש:

  • לאסוף המלצות מחברים, קרובי משפחה, קולגות או כל גורם המוכשר לכך לטעמכם.

  • לברר מחירים, על אף שבדרך כלל המחירים יהיו דומים בעבור שירות דומה.

  • להיזהר לא להיכנס למשהו שכובל לשנים ארוכות, היזהרו מאיש מקצוע שמציע לשלם 50%-60% ממחירי השוק, בתנאי שתישארו אצלו 5-3 שנים, אל תסכימו גם לסעיף שקושר את עזיבת איש המקצוע בקנסות..

בחירת רואה חשבון

כל הזכויות שמורות ל                               

רואה חשבון