לעשות כסף זה רצונו של כמעט כל אחד בעולמנו היום אבל השאלה הגדולה היא האם אנו משתעבדים לכסף ?

יש הרבה דרכים לעשות כסף אך השאלה הגדולה היא איך עושים כסף מבלי להיות משועבדים לעבודה ? כיצד יוצרים בעצם הכנסה פסיבית (עד כמה שניתן כמובן) גדולה ככל שניתן ?

הדרך הנכונה היא להשקיע את הכסף שיש לנו בתבונה בהשקעות הנותנות תשואה גבוהה ובטוחה לאורך זמן (כגון דירה להשקעה) ובכך בעצם נקבל הכנסה קבועה שאינה תלויה במידת העבודה שלנו

ניקח דירה להשקעה כדוגמא :

לאדם ממוצע מזדמנים מספר פעמיים בחיים הכנסות של סכומי כסף מכובדים (75,000-100,000 ₪) כמו אחרי חתונה ,ברית מילה ,פיצויי פיטורים ,ירושה ,שחרור קרן השתלמות וכדומה.
בדרך כלל רובנו משתמשים בסכומים אלו על מנת לסגור חובות ,הלוואות ,מינוסים ובכסף הנותר נוסעים לחו"ל נהנים ומבלים

נניח שבמקום להשתמש לכסף למטרות אלו ניקח את אותם 100,000 ₪ ונחליט להשקיע אותם בדירת 3 חדרים בשכונה סבירה על מנת להשכיר את הדירה.

מכיוון שסכום זה אינו מספיק על מנת לרכוש דירה למגורים ניקח משכנתא על הפרש הסכום (כ 150,000 ₪) ההחזר על סכום זה הינו כ 1,200 ₪ לחודש למשך 20 שנה (ובמקרים מסויימים ניתן אפילו להוזיל סכום זה).

דירה זו תושכר בסכום הנע בין 1,800 ל 2,000 ₪ לחודש מה שמותיר לנו 600 עד 800 ₪ לחודש יתרה

כמובן שיש לחשב בעיות שיווצרו בדירה ואותם נאלץ לתקנם זמן, שהדירה תעמוד ריקה וכדומה ולכן בחישוב הנ"ל נשאר אם הכנסה שנתית של 6,000 ש"ח למשך 20 השנים הקרובות (כ 6 אחוז לשנה) ולאחר מכן הכנסה שנתית של 24,000 ₪ (כ 24% תשואה !)

כל זאת בהנחה שמחיר הדירה ישאר זהה (בעוד שאנו יודעים מניסיון של לא מעט שנים אחרונות עליית מחירי הדירות הינה סדרי גודל של מינימום 3% לשנה).

כך שאם ניקח את עליית מחיר הדירה יחד עם התשואה נקבל 9% תשואה לשנה למשך 20 השנים הראשונות ו 27% בהמשך השנים

נניח שהיינו משקיעים את אותם 100,000 ₪ באפיק סולידי (הלו דירה היא אפיק סולידי בעל בטחונות מלאים) ונצליח להשיג תשואה של 4% הנחשבת לתששאה גבוהה בימים אלו (כשהפק"מ מקבל תשואה של 0.5%) נצליח להשיג הכנסה שנתית של 4,000 ₪ שהיא הכנסה נמוכה משמעותית מההכנסה שהכנסנו באופציה השניה.

אז למה בעצם לא כולם משקיעים בדירות או מהם החסרונות בהשקעת נדל"ן ?

• זמינות נמוכה יחסית של הכסף – אין אפשרות לקבל את הכסף במידת הצורך מהיום למחר בדרך כלל לוקח למכור דירה כחודשיים אך תקופה זו יכולה להתארך בתלוי במצב השוק. 
• התעסקות – יש למצוא שוכרים לדירה יש לדאוג לתחזוקה במקרה של בעיות וכדומה דבר הגוזל זמן בעוד פק"מ אינו דורש התעסקות או זמן אך יש לקחת בחשבון כי פק"מ נותן 0.5% תשואה לשנה בעוד דירה נותנת מינימום 6% תשואה (פי 12) 
• מציאת שוכרים מתאימים ונאותים – בהשכרת דירה תמיד קיים הפחד להסתבך עם שוכרים שאינם משלמים ,אינם מוכנים לצאת מהדירה או גרוע מזה משאירים חובות רובצים על הבית אותם בעל הנכס נאלץ לשלם.

לבעיות אלו יש היום פתרונות רבים כמו חברה המטפלת בכל נושאי ההשכרה ,הגביה ,תחזוקה שוטפת ,תשלומי שוכרים וכל זאת בעבור תמורה באחוזים משכר הדירה המתקבל.

כמובן שניתן לטפל בכל בעיות אלו לבד ולחסוך את העלות של החברה הנ"ל

בכל אופציה (טיפול לבד או ע"י חברה מטפלת) התשואה תהייה גבוהה בהרבה מהתשואה אותה ניתן לקבל היום בכל צורת השקעה אחרת (באותה רמת סיכון) ולכן מומלץ לרכוש דירה להשקעה.

שיהיה בהצלחה.

לעשות כסף מבלי להיות משועבד לעבודה - מהי הכנסה פסיבית?

כל הזכויות שמורות ל                               

רואה חשבון